Futbalový tandem Stupava – Inter štartuje

12.03.2016 10:49

Futbalový život na Slovensku nie je jednoduchý a tí, ktorí úspešne vedú a riadia kluby, dobre poznajú finančné a personálne limity futbalového mikrosveta. Pre slovenský regionálny futbal, tak ako pre mnohé iné oblasti nášho žitia, platí známe „cooperate or die“ (spolupracuj alebo zomri). A práve spolupráca stupavského FK s ikonou česko-slovenského futbalového sveta – FK Interom Bratislava vytvára predpoklady pre budúce spoločné úspechy.

Na úrovni prípravy talentov je cieľom spolupráce zdieľanie zdrojov a podmienok (areál FK Stupava) ako pre výchovu a prípravu mladých športovcov združených pod FK Stupava, tak poskytnutie mladým talentom po dovŕšení stanoveného veku možnosť prechodu do juniorských (U16-U19) a neskôr ďalších vekových kategórií v FK Inter Bratislava. Zároveň bude Inter využívať tréningové plochy pre svojich hráčov podľa dohodnutého harmonogramu. Na úrovni rozvoja je víziou vytvorenie v areáli FK Stupava futbalovej akadémie a tréninového centra slúžiaceho spoločne FK Stupava a FK Inter Bratislava. Ako prvým krokom k dosiahnutiu tohto cieľa bude revitalizácia tréningových a hracích plôch. Následne prioritou bude osadenie umelého trávnika na tréningové ihrisko, ktoré bude možno využívať celoročne.

VIDEO : podpísanie zmluvy o spolupráci 10.3.2016 (záznam RTVS z Góly, body, sekundy)

Ako povedal prezident FK Inter Bratislava JUDr. Jozef Barmoš: „Naša spolupráca bude vzájomne prospešná. Stupavský areál je krásne miesto pre futbal a má potenciál prilákať najlepších hráčov z celého Záhoria.“ Z pohľadu nového predsedu FK Stupava Dominika Katonu: „Máme jedinečnú príležitosť ako posunúť prácu s mládežou bližšie k profi úrovni a súčasne ponúknuť v zázemí Stupavy následnosť na veľký futbal. Atraktivitu Interu okrem dobrých výsledkov zvyšuje podpísaná spolupráca s AS Trenčín, ktorá zahrňuje výmeny hráčov, výmeny trénerov, organizovanie trénerských seminárov a turnajov pre seniorské i mládežnícke mužstvá.

Ešte minulý rok pred začiatkom jarnej časti súťaže 2014/15 boli v klube pod starým vedením FK Stupava len dorastenci a muži, ktorý následne vypadli z III. ligy. Nové a výrazne omladené vedenie v zložení: predseda Dominik Katona, tajomník Ján Katona, športový riaditeľ Michal Pokorný a predseda revíznej komisie Martin Havran prevzalo klub v decembri 2015, aby zachránilo futbal v Stupave a zúročilo svoju doterajšiu prácu s mládežou. Dnes zastrešuje 5 trénerov a 5 asistentov tieto vekové kategórie (U= vek pod):

• U5 a U6 všeobecná pohybová príprava Pajštunáčik - 30 detí (Stupava+Borinka)
  • U7 futbalová predprípravka Pajštunáčik (Stupava) - 18 detí
  • U8 futbalový krúžok ZŠ prváci - 20 detí
  • U9 futbalový krúžok ZŠ druháci - 14 detí
  • U10 súťažná prípravka "B" FK Stupava - 16 detí
  • U11 súťažná prípravka "A" FK Stupava - 14 detí
  • U13 nesúťažní mladší žiaci - trénujú s Prípravka "A" - 6 detí
  • U19 súťažní starší dorast FK Stupava - 20 mládežníkov

Dospelí A mužstvo dokončí jarnú časť IV.ligy v Bratislave na ihrisku NMŠK, ktoré nahradilo prakticky všetkých 9 kmeňových hráčov Stupavy mladými hráčmi z Bratislavy a okolia. Rozhodnutie dočasne ukončiť pôsobenie stupavského Áčka v Stupave nesúviselo s príchodom Interu, ale s dlhodobo zlou finančnou situáciou klubu, absenciou sponzora a nezáujmom verejnosti. Nové vedenie sa rozhodlo vsadiť na budovanie základov, nie vyhliadkovej terasy v jame. V tom našlo silnú filozofickú zhodu s Fk Inter Bratislava

Stupava sa postupne vracia na futbalovú mapu Bratislavského kraja. V spolupráci so silnými partnermi Inter Bratislava a AS Trenčín vznikajú synergie smerom k podpore mladých talentovaných futbalistov zo Stupavy a okolia, ktorí budú mať zabezpečený postup do zvučných klubov s bohatou históriou. Pre Stupavu tak vznikajú multiplikačné efekty vo forme prepájania kádrov a rozvoj športového areálu v Stupave.